Poetické cestopisy - DriftBooks

Šumavské e-nakladatelství / Tolarova 355, Volary / IČ: 637 61 386

Partnerské weby

VOLARY.EU

Informační portál města Volary


Stifterův pošumavský železniční spolek


Osobní stránky volarského písmáka a driftera


Vše o dění v rázovitém šumavském městečku Volary

Respektujte, prosím, naše autorská práva. Děkujeme

Licence Creative Commons
Poetické cestopisy, jejichž autory jsou Petr Čmerda a Roman Kozák, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://driftujeme.vesele.info.


Statistika

RSS

RSS

Toplist

TOPlist

DRIFT(e)BOOKS

DriftBooks – nově vzniklé e-nakladatelství

V šumavských Volarech se právě rodí nové nakladatelství elektronických knih. Nakladatele Petra Čmerdy jsme se zeptali, proč právě e-knihy?

(rozhovor pro Prachatický Deník, ptá se Jana Vandlíčková - vychází s úpravami v sobotním vydání 29. 9. 2012)

    Píši celý život, byť většinou pouze do šuplíku, ale při administraci našich stránek poetických cestopisů (driftujeme.vesele.info) jsem měl nutkavou potřebu všechny ty příběhy, všechna ta slova uspořádat tak nějak lépe – mým snem byla samozřejmě kniha. Ale protože vydání klasické vázané knihy je nákladné, rozhodl jsem se využít moderních technologií a možností, které přinesl právě trh s e-knihami.

   Dnes je stále ještě obvyklé považovat elektronické knihy za jakousi hrozbu. Správnější je ale vidět v nich šanci, nové příležitosti. A právě proto také vzniklo nové, čistě elektronické nakladatelství DriftBooks.

Proč vlastně DriftBooks a co vaše nakladatelství připravuje?

   To spojení ultramoderní techniky s tak starobylým uměním slova mě fascinovalo. Kdysi byli nositelé slova šamani, apoštolové, pak trubadúři, pak jsme slovo začali tisknout a dnes jsme ho rozložili do jedniček a nul a vrhli jsme ho do světové virtuální sítě a toto slovo může v jedné vteřině spatřit a slyšet miliarda lidí. Tak tomu říkám DRIFT. Naše knihy driftují elektrosítěmi, hnízdí v tajuplných serverech, sviští optickými kabely. Čekají za sklem čteček, tabletů či monitorů…

    Víte – já raději čtu, než mluvím…  Miluji příběhy. Myslím, že každý z nás miluje příběhy. A elektronické knihy narušily tisíciletou vládu tištěných příběhů. Někteří lidé bohužel říkají, že e-knihy tuto kulturu degradují. Ale já říkám: copak může něco degradovat dobrý příběh? Rozhodně nikoliv. Dobrý příběh může být namalován na stěnu skal pralidmi, může být vytesán do kamene, vytištěn na nejkvalitnějším papíře, ale také může být schován v elektronickém shluku jedniček a nul. Důležité je pouze to, aby čtenáře zaujal. Aby v něm vzedmul emoce. Aby ho poučil, pobavil. A právě to chceme dělat v našem nakladatelství. Přinášet lidem dobré příběhy...

   V naší první knize od Jaroslava Pulkrábka jsme se rozhodli zbořit mýtus, že elektronická kniha musí mít strohou textovou podobu. Kniha je bohatě ilustrovaná krásnými obrázky Marie Petrmanové. Momentálně digitalizujeme také knihu volarského spisovatele Romana Kozáka „Příběhy schované v žule“. Rádi bychom regionální šumavskou literaturu nabídli co nejširšímu čtenářstvu. Připraveny ale máme také poetické cestopisy šumavských drifterů. Spolupracujeme s volarským nakladatelstvím Stehlík. Věříme, že portfolio našich knih se bude zdárně rozšiřovat. Že drobný potůček dat se jednou rozroste do majestátnosti Amazonky. Nebo alespoň Vltavy...

 Jaký je podle Vás současný e-knižní trh?(celý rozhovor)

   Současný trh s knihami je momentálně ve stejné fázi, jako byl trh hudební zhruba před deseti lety. Zatímco uživatelé nakupují elektronické hračky a zoufale pátrají po obsahu, kterým by je naplnili, tak velká, renomovaná nakladatelství teprve zvažují, zda se do těchto vod vůbec ponoří. Své obavy o ztrátu zisku balí do sentimentálních nářků, že čtenáři mají prostě rádi vůni nových papírových knih, a do výmluv, že na internetu se krade ve velkém. Pokud však nezareagují dost rychle, zbudou jim sklady plesnivějících knih, protože čtenáři si jejich obsah bez jakékoliv sentimentality zdigitalizují sami a zadarmo.

A jak myslíte, že se tento trend bude vyvíjet?

    Hudební trh svůj bod obratu tedy zcela propásl, a nyní jej horko těžko zachraňují služby typu iTunes, které mimochodem potvrdili ochotu lidí si obsah legálně kupovat. Knižní trh se přeci jen malinko poučil a tak se trh s e-knihami pomalu, ale jistě rozjíždí. Světový trh postrkují dopředu silné firmy jako je například Apple se svými tablety a službou iBooks a nebo knižní velkoobchod Amazon se svou čtečkou Kindle. Ten český bohužel zatím nejistě přešlapuje. Tu a tam vyjde jako e-kniha i nějaká úspěšná novinka, ale většinou vycházejí starší tituly, jejichž prodej se už dávno v knihkupectvích zastavil. Jak už to bývá, alternativního trhu se ujímají alternativní malí nakladatelé, nebo si autoři své knihy vydávají sami, opět navzdory arogantnímu názoru velkých nakladatelských domů, že to nelze.

 

I když ruku na srdce – pokud chcete vydat opravdu kvalitní e-knihu ve smyslu, že bude jazykově, typograficky a celkově graficky bezchybná, tak se velkým výdajům taktéž nevyhnete. Pokud si toto nezvládnete udělat sám, nebo nemáte šikovné a nadšené dobrovolníky, pak se jedná až o desetitisíce.

Většinu lidí zatím zřejmě odrazuje chaos, který v tomto odvětví momentálně panuje. Množství nekompaktibilních formátů. Čtečky, které něco podporují něco ne. Do toho přicházejí jednotlivé nakladatelské domy se svými čtečkami, které podporují jenom jejich obchody, a hlavně velmi málo knih v češtině. Dále je to pak nutnost se různě registrovat a největší problém jsou drobné platby, které leckdy kvůli bankovním poplatkům nákup zbytečně prodražují. Ale trh si to postupně sám srovná. Již dnes je standard nabízet pouze tři hlavní formáty – ePub, MobiPocket a PDF. Již dnes se rozjíždí možnost platit přímo ze svého mobilu pomocí SMS. A nabídka e-knih strmě stoupá...

Osobně jsem přesvědčen, že budoucnost je ve službách typu iBooks. Čtenář musí mít možnost jednoduchého přístupu do e-obchodu, možnost bezproblémové on-line platby a možnost knihu okamžitě stáhnout a číst. Budoucnost je také v půjčování za drobný poplatek. Stáhnu, přečtu a smažu. Většina z nás nemá potřebu skladovat vše, co přečte. A to, co opravdu chci mít v knihovně, si koupím v papírové podobě – pokud tedy v této formě kniha vyjde.

Žádné komentáře
 
Každá z našich cest má svého ducha, na každé objevíme další z pramenů Nilu. Cestujeme staromódně, cestujeme vlakem, jízdní řád je nám matkou, improvizace milenkou. Mapa je pro nás grunt, romantika špunt! Oh, teď jsem se prozradil – a tedy přiznávám: ano, cestujeme romanticky... Webmaster: Petr Ferdoš Čmerda © Roman Kozák & Petr Čmerda 2005 - 2012