Poetické cestopisy - DriftBooks

Šumavské e-nakladatelství / Tolarova 355, Volary / IČ: 637 61 386

Partnerské weby

VOLARY.EU

Informační portál města Volary


Stifterův pošumavský železniční spolek


Osobní stránky volarského písmáka a driftera


Vše o dění v rázovitém šumavském městečku Volary

Respektujte, prosím, naše autorská práva. Děkujeme

Licence Creative Commons
Poetické cestopisy, jejichž autory jsou Petr Čmerda a Roman Kozák, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://driftujeme.vesele.info.


Statistika

RSS

RSS

Toplist

TOPlist

● Berninský průsmyk

PODIVUHODNÉ SETKÁNÍ

Petr Čmerda & Roman Kozák

Polosamota Peklo nad Netolicemi, květen 1945, po poledni:

 

  „To je dost, Františku, že už jdeš k obědu!“ hubuje moje prateta Anda na svého muže.

„A hdepa ses zdržel?“

  „Ále, potkal jsem Rusy…“

  „Počkej, cože? Rusy? Rusové jsou tady? Krindapána, tak to je ale po válce! Františku! Je po válce!“ volá teta Anda a radostí chytá manžela kolem krku. Ani si nevšimne, že ten nemá chuť ani se veselit ani obědvat.

   „Hdepa´ s Rusy viděl, Františku?“ tetelí  se Anda Nedvědová, rozená Kašparová z Krtel, a oči jí vlhnou.

   „Dole, u Podroužku,“ hlesne její muž docela bez zájmu, jenže jeho žena je štěstím bez sebe a nevnímá.

   „Tak Rusy jsi potkal, povídáš,“ jihne Anda. „A moclipak ´s jim rozuměl? Copa ti poudali, Františku?“

   „Co poudali? Prej: časy! Davaj časy! To mi, Ando, poudali...“ (celé)

...aneb toulky v čase a s časem

   Je to již dáno dnešní divokou dobou, která nabízí nepřeberné množství zábavy, adrenalinu a podobných radovánek, že vymyslet skutečně nějaký originální podnik dá velkou práci a nezřídka i velké množství nelevného stimulátoru. Tak i nás postihla chandra tohoto druhu a dlouho a draze jsme vymýšleli zajímavý a originální způsob zdolání tak turisticky profláknutému kusu Švýcarska  jakým je Berninský průsmyk. Jako nejvíce zajímavý nám přišel Romanův nápad zdolat cestu na dvou létajících kobercích, jež získal z jakési obskurní pozůstalosti. Nápad věru dobrý a rozhodně neotřelý. Ovšem odkládáme jeho provedení na vhodnější roční období. Podzim se svým ostrým alpským fénem a možnou sněhovou nadílkou by mohl narušit úspěšnost expedice. Nakonec vítězí způsob jenž je hoden chrabrých horských reků. Volíme čistý alpský vlakový způsob... (zobrazit celé)   

aneb Bernina 2005 čili 26 přestupů za 48 hodin

Švýcary! Haldy zlata pokojně rezavějícího ve sklepeních veskrze solidních bankovních domů. Fialové krávy, co ukrutně rády mlsají čokoládu. A hodinky, které se vám za vteřinové zpoždění omluví čtyřmi jazyky. Ano, takhle nějak mi naskakují synonyma k zemi Viléma Tella, ementálu a nejdokonalejšího systému veřejné dopravy na světě. Především to poslední hodláme zažít a odzkoušet na vlastní kůži.

Zároveň k tomu přidáme ledovce, alpská panoramata, horská jezera a štíty s vrcholy přesahujícími čtyři tisíce metrů nadmořské výšky. A slušnost, pořádek, drahotu a přívětivé podzimního slunce laskající velehory pocukrované prvním letošním sněhem…

Jedeme do Švýcar! (zobrazit celé)

 

 
Každá z našich cest má svého ducha, na každé objevíme další z pramenů Nilu. Cestujeme staromódně, cestujeme vlakem, jízdní řád je nám matkou, improvizace milenkou. Mapa je pro nás grunt, romantika špunt! Oh, teď jsem se prozradil – a tedy přiznávám: ano, cestujeme romanticky... Webmaster: Petr Ferdoš Čmerda © Roman Kozák & Petr Čmerda 2005 - 2012