Poetické cestopisy - DriftBooks

Šumavské e-nakladatelství / Tolarova 355, Volary / IČ: 637 61 386

Partnerské weby

VOLARY.EU

Informační portál města Volary


Stifterův pošumavský železniční spolek


Osobní stránky volarského písmáka a driftera


Vše o dění v rázovitém šumavském městečku Volary

Respektujte, prosím, naše autorská práva. Děkujeme

Licence Creative Commons
Poetické cestopisy, jejichž autory jsou Petr Čmerda a Roman Kozák, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://driftujeme.vesele.info.


Statistika

RSS

RSS

Toplist

TOPlist

● Hledání Sherlocka Holmese

Rok 2006 se pro nás stává rokem podivuhodných hledání a v následujících kapitolách vám přinášíme výběr toho nejlepšího co nám naše cesty přinesly. Nečekejte žádné strohé popisy cest a nečekejte že by jste se podle našich cestopisů mohli v zahraničí řídit. Ony skutečné cesty se v našich spisech jakoby letmo objevují, ale stávají se především odrazovým můstkem do světa fantazie...

Od mala pro mě vysněnou zemí byly britské ostrovy. Nikoliv povinně milovaný Sovětský svaz, nikoliv Amerika, ale Anglie, Skotsko, Wales i obě Irska. Bůhvíproč mě přitahovalo vše, co přicházelo zpoza kanálu La Manche: od Lochnesky a medvědic granátníků přes vřesoviště a tvídová saka po Beatles a Stonehenge až k čaji o páté... (celý článek)
Večerní vlak minul návěstní koš a lokomotiva úpěnlivě hvízdla směrem k hradlu. Světelná šavle elektrické lucerny prořízla tmu a do sametu noci se vyřinula plazivá mlha z blízkého Mrtvého luhu.
Ze schůdků brzdařského vozu sestoupil temný stín, jímž nebyl nikdo jiný, nežli můj věrný přítel P. Jeho kročeje zaskřípaly ve štěrku kolejiště a já vytušil, že nepřijíždí jen tak... (celý článek)

"...největším překvapením pro cestovatele je, najde-li v cizí zemi to o čem stokrát četl, nebo co stokrát viděl na obrázcích..."

Karel Čapek  -  Anglické listy

Právě proto, abychom se vyhnuli podobnému případu, snažíme se s Romanem nacházet místa, která nejsou zase tak příliš profláklá.

     V době internetu je to samozřejmě docela složitá věc. Stačí přeci kliknout do vyhledávače to správné slovo a už se na vás valí stovky odkazů. Ovšem to nás neláká. Naše plánování je tak trochu magie... (celý článek)
 Trajekt pomalým tempem rejduje ve vodách britských. Hladina této vodní dálnice je temná a olejnatá. Spatříme siluetu nikoliv tak známých doverských skal, ale přístavu Harwich. Jasně britsky červená majáková loď, jeřáby jak chromé ruce ohnuté nad otevřenými břichy lodí a nízké, barevné domečky. Naprosto nebritsky usměvaví úředníci nás vpouští do Spojeného Království. Svítí sluníčko a cedulka „gentlemen“ nad dveřmi záchodu nás konečně přesvědčí, že po šestihodinové plavbě na Londýn jsme se skutečně vylodili blízko Londýna. (celý článek)
   "...mwynhewch ddyddiau gwych ym mhir atyniadau
      Ynys Mon a darganfyddwch yr amrywiateh cyfoethog
      o leoedd teulegroesawgar i ymweld a nwh..."
 Pokud stejně jako my cítíte při četbě welštiny šimrání kdesi vzadu v mozku, pokud cítíte jak škrábou na podvěsek mozkový prsty vašich vzdálených předků, tak jste s námi na stejné vlně. Jako bych slyšel zaříkávání Druidů a šeptané motlitby námořníků… (celý článek)
 Během třech březnových týdnů roku 1886 na předměstí Southsea  anglického přístavu Portsmouth stvořil chudý lékař Doyle postavu vyjímečného detektiva Sherlocka Holmese v příběhu nazvaném Studie v šarlatové... (celý článek)

To ráno nebylo jako každé jiné. Cítil jsem to v kostech. Mlha se převalovala za oknem a  první paprsky se skrze ní jen obtížně plazily. V puse jsem měl pachuť včerejšího večera. Všude ticho jakoby se ráno nadechlo a právě zadrželo dech. Slyšel jsem ukápnutí vody z kohoutku. To odstartovalo vlnu dalších zvuků. Je ráno a je potřeba jít do práce. Nic mimořádného a přesto mi za krkem seděl neodbytný pocit, že se cosi chystá. Znáte to – takové to dèja vu. Ten pocit, že jste už  přesně totéž prožili, jen si nemůžete vzpomenout na detaily. Byt byl zatuchlý a škvírou v okenním rámu se dovnitř vlezle cpal chlad. Uslyšel jsem temné písknutí vlaku, motoráček si odchrlal a kodrcavý zvuk se pomalu vzdaloval. Známe zvuky - a přesto jiné – jakoby přicházely z jiného, temnějšího světa. Cinkání souprav klíčů a tlumený hovor. Neradostné drcnutí kovu o kov. Vzdálený cinkot přejezdu. Pokus o tlumené písknutí se změní v zaúpění škrcené laně. Bolestivě proletí mozkem a donutí mě zrychlit všechny ranní pohyby...

 

ZÁHADA KÁROVANÉHO SAKA

 
Každá z našich cest má svého ducha, na každé objevíme další z pramenů Nilu. Cestujeme staromódně, cestujeme vlakem, jízdní řád je nám matkou, improvizace milenkou. Mapa je pro nás grunt, romantika špunt! Oh, teď jsem se prozradil – a tedy přiznávám: ano, cestujeme romanticky... Webmaster: Petr Ferdoš Čmerda © Roman Kozák & Petr Čmerda 2005 - 2012