Poetické cestopisy - DriftBooks

Šumavské e-nakladatelství / Tolarova 355, Volary / IČ: 637 61 386

Partnerské weby

VOLARY.EU

Informační portál města Volary


Stifterův pošumavský železniční spolek


Osobní stránky volarského písmáka a driftera


Vše o dění v rázovitém šumavském městečku Volary

Respektujte, prosím, naše autorská práva. Děkujeme

Licence Creative Commons
Poetické cestopisy, jejichž autory jsou Petr Čmerda a Roman Kozák, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://driftujeme.vesele.info.


Statistika

RSS

RSS

Toplist

TOPlist

● Hledání Sherlocka Holmese

Hledání Sherlocka Holmese

 Během třech březnových týdnů roku 1886 na předměstí Southsea  anglického přístavu Portsmouth stvořil chudý lékař Doyle postavu vyjímečného detektiva Sherlocka Holmese v příběhu nazvaném Studie v šarlatové... (celý článek)
 Představuji si toho nudícího se lékaře, kterak zhrzen nezájmem o svou vážně laděnou historickou literaturu tvoří s ironickým úsměškem tento předobraz komiksových postaviček a do prázdných stěn ordinace zoufale křičí: „…tak tady to máte, po takovém braku skutečně prahnete? Ale já vám ukáži! Já vám to znechutím…“ a vkládá do svých povídek absurdity a nesmysly v touze, že čtenářská obec prohlédne a odvrhne toho namyšleného Holmse i s tím hlupáčkem Watsonem.
 Ale jaká jsou jeho muka, když právě tyto pasáže jsou těmi nejúspěšnějšími a čtenáři žádají více a více nesmyslných záhad a ještě nesmyslnějších řešení.
 
 I já jako chlapec jsem hltal všechny ty tajemné a magické příběhy a křičel nadšením nad každou Holmesovo excelentní dedukcí. Právě pro ty absurdní vlastnosti jsem miloval Holmese a považoval se za nechápavého Watsona. To on byl mým Supermanem, Batmanem a já nevím jakým manem. Rostřesen, poslouchal jsem táhlé vytí psů mezi paneláky při četbě psa baskervillského. Pozoroval jsem ve škole všechny své spolužáky ( a zejména spolužačky ) a hledal na nich každý detail, který by mi o nich prozradil vše. Každý upadlý knoflík, zlomená tužka či případně rozvázaná tkanička u levé boty byl zaznamenán a opatřen vysvětlujícím komentářem. Přátele jsem vybíral podle toho, nakolik se podobali dr. Watsonovi. Tedy loajální, věrně sloužící a trochu natvrdlé.
 Pranic jsem tehdá netušil o autorových mukách, které ho nutili Holmse nenávidět a zároveň milovat. Proč musel detektiv zemřít rukou zpropadeného Moriartyho a proč se poté znovu zázračně objevuje? Pro mne, stejně jako pro milióny dalších čtenářů to byl prostě nepřekonatelný a nesmrtelný Sherlockholmesman. Sherlock Holmes – Don Quichote světové detektivky se svým věrným přítelem doktorem Sančou Watsonem.
 
 Když jsem se letos po letech opět začetl do těch příběhů, musel jsem se smát. „Safra, není toto snad Jára Holmes Cimrman?“…zvolal jsem pobaven. Shovívavě jsem se poohlédl za svým dávným dětským já, které dokázalo tyto věci brát vážně. Až teprve nyní jsem pocítil a pochopil autorovu bezmocnost, kdy svou postavu záměrně zesměšňuje, netušíc, že právě vytváří kultovní postavu světových dějin.
 
 A tak před naší cestou do staré dobré Anglie přehazuji vnitřní čas o desítky let zpět a opět naplno prožívám tajemné cesty po blatech, procházím ulicemi City, poslouchám drkotání drožek a pískot parních expresů vezoucích velkého detektiva do všech koutů ponurých Ostrovů…Opět se stávám Watsonem a obdivně sleduji proměnu svého přítele Romana v nekompromisního a bystrého Holmse…
 
 Čeká nás velké objevování a viděl bych to tak na tři dýmky, jeden trajekt a dvacítku vlaků…
Petr Ferdoš Čmerda, Volary
Žádné komentáře
 
Každá z našich cest má svého ducha, na každé objevíme další z pramenů Nilu. Cestujeme staromódně, cestujeme vlakem, jízdní řád je nám matkou, improvizace milenkou. Mapa je pro nás grunt, romantika špunt! Oh, teď jsem se prozradil – a tedy přiznávám: ano, cestujeme romanticky... Webmaster: Petr Ferdoš Čmerda © Roman Kozák & Petr Čmerda 2005 - 2012