Poetické cestopisy - DriftBooks

Šumavské e-nakladatelství / Tolarova 355, Volary / IČ: 637 61 386

Partnerské weby

VOLARY.EU

Informační portál města Volary


Stifterův pošumavský železniční spolek


Osobní stránky volarského písmáka a driftera


Vše o dění v rázovitém šumavském městečku Volary

Respektujte, prosím, naše autorská práva. Děkujeme

Licence Creative Commons
Poetické cestopisy, jejichž autory jsou Petr Čmerda a Roman Kozák, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://driftujeme.vesele.info.


Statistika

RSS

RSS

Toplist

TOPlist

Anglie

Čaj a dýmka v restaurantu na 221B Baker street...

Tajuplný Dartmoor a teskné vytí psa Baskervilského...

Bohémské St. Ives na konci cornwallského světa...

Země rudého draka - Cymru, neboli Wales a keltský ostrůvek Anglesey...

Zastávka s nejdelším názvem na světě...

To vše můžete spolu s námi potkat na naší jarní jízdě po Spojeném Království.

To ráno nebylo jako každé jiné. Cítil jsem to v kostech. Mlha se převalovala za oknem a  první paprsky se skrze ní jen obtížně plazily. V puse jsem měl pachuť včerejšího večera. Všude ticho jakoby se ráno nadechlo a právě zadrželo dech. Slyšel jsem ukápnutí vody z kohoutku. To odstartovalo vlnu dalších zvuků. Je ráno a je potřeba jít do práce. Nic mimořádného a přesto mi za krkem seděl neodbytný pocit, že se cosi chystá. Znáte to – takové to dèja vu. Ten pocit, že jste už  přesně totéž prožili, jen si nemůžete vzpomenout na detaily. Byt byl zatuchlý a škvírou v okenním rámu se dovnitř vlezle cpal chlad. Uslyšel jsem temné písknutí vlaku, motoráček si odchrlal a kodrcavý zvuk se pomalu vzdaloval. Známe zvuky - a přesto jiné – jakoby přicházely z jiného, temnějšího světa. Cinkání souprav klíčů a tlumený hovor. Neradostné drcnutí kovu o kov. Vzdálený cinkot přejezdu. Pokus o tlumené písknutí se změní v zaúpění škrcené laně. Bolestivě proletí mozkem a donutí mě zrychlit všechny ranní pohyby...

 

ZÁHADA KÁROVANÉHO SAKA

Od mala pro mě vysněnou zemí byly britské ostrovy. Nikoliv povinně milovaný Sovětský svaz, nikoliv Amerika, ale Anglie, Skotsko, Wales i obě Irska. Bůhvíproč mě přitahovalo vše, co přicházelo zpoza kanálu La Manche: od Lochnesky a medvědic granátníků přes vřesoviště a tvídová saka po Beatles a Stonehenge až k čaji o páté... (celý článek)
 Trajekt pomalým tempem rejduje ve vodách britských. Hladina této vodní dálnice je temná a olejnatá. Spatříme siluetu nikoliv tak známých doverských skal, ale přístavu Harwich. Jasně britsky červená majáková loď, jeřáby jak chromé ruce ohnuté nad otevřenými břichy lodí a nízké, barevné domečky. Naprosto nebritsky usměvaví úředníci nás vpouští do Spojeného Království. Svítí sluníčko a cedulka „gentlemen“ nad dveřmi záchodu nás konečně přesvědčí, že po šestihodinové plavbě na Londýn jsme se skutečně vylodili blízko Londýna. (celý článek)

"...největším překvapením pro cestovatele je, najde-li v cizí zemi to o čem stokrát četl, nebo co stokrát viděl na obrázcích..."

Karel Čapek  -  Anglické listy

Právě proto, abychom se vyhnuli podobnému případu, snažíme se s Romanem nacházet místa, která nejsou zase tak příliš profláklá.

     V době internetu je to samozřejmě docela složitá věc. Stačí přeci kliknout do vyhledávače to správné slovo a už se na vás valí stovky odkazů. Ovšem to nás neláká. Naše plánování je tak trochu magie... (celý článek)
Večerní vlak minul návěstní koš a lokomotiva úpěnlivě hvízdla směrem k hradlu. Světelná šavle elektrické lucerny prořízla tmu a do sametu noci se vyřinula plazivá mlha z blízkého Mrtvého luhu.
Ze schůdků brzdařského vozu sestoupil temný stín, jímž nebyl nikdo jiný, nežli můj věrný přítel P. Jeho kročeje zaskřípaly ve štěrku kolejiště a já vytušil, že nepřijíždí jen tak... (celý článek)
 Během třech březnových týdnů roku 1886 na předměstí Southsea  anglického přístavu Portsmouth stvořil chudý lékař Doyle postavu vyjímečného detektiva Sherlocka Holmese v příběhu nazvaném Studie v šarlatové... (celý článek)
   "...mwynhewch ddyddiau gwych ym mhir atyniadau
      Ynys Mon a darganfyddwch yr amrywiateh cyfoethog
      o leoedd teulegroesawgar i ymweld a nwh..."
 Pokud stejně jako my cítíte při četbě welštiny šimrání kdesi vzadu v mozku, pokud cítíte jak škrábou na podvěsek mozkový prsty vašich vzdálených předků, tak jste s námi na stejné vlně. Jako bych slyšel zaříkávání Druidů a šeptané motlitby námořníků… (celý článek)
 
Každá z našich cest má svého ducha, na každé objevíme další z pramenů Nilu. Cestujeme staromódně, cestujeme vlakem, jízdní řád je nám matkou, improvizace milenkou. Mapa je pro nás grunt, romantika špunt! Oh, teď jsem se prozradil – a tedy přiznávám: ano, cestujeme romanticky... Webmaster: Petr Ferdoš Čmerda © Roman Kozák & Petr Čmerda 2005 - 2012