Poetické cestopisy - DriftBooks

Šumavské e-nakladatelství / Tolarova 355, Volary / IČ: 637 61 386

Partnerské weby

VOLARY.EU

Informační portál města Volary


Stifterův pošumavský železniční spolek


Osobní stránky volarského písmáka a driftera


Vše o dění v rázovitém šumavském městečku Volary

Respektujte, prosím, naše autorská práva. Děkujeme

Licence Creative Commons
Poetické cestopisy, jejichž autory jsou Petr Čmerda a Roman Kozák, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://driftujeme.vesele.info.


Statistika

RSS

RSS

Toplist

TOPlist

Anglie

Elementary, dear Watson!

Od mala pro mě vysněnou zemí byly britské ostrovy. Nikoliv povinně milovaný Sovětský svaz, nikoliv Amerika, ale Anglie, Skotsko, Wales i obě Irska. Bůhvíproč mě přitahovalo vše, co přicházelo zpoza kanálu La Manche: od Lochnesky a medvědic granátníků přes vřesoviště a tvídová saka po Beatles a Stonehenge až k čaji o páté... (celý článek)

Pak konečně padly dráty, ale já si náhle netroufl vybrat z přemíry cílů ten, který by měl reprezentovat mou osobní britskou zkušenost. Oh, kam se vydat? Za highlandskými poníky či za básníky do Lake Districtu? Co vyzní v mlze líp: bílé útesy doverské anebo břehy Orknejí? Čemu dát přednost: mači Manchesteru United nebo přehlídce kapel skotských dudáků? Jakou linku doubledeckeru projet a kterou z palíren whisky zvolit, aby vše bylo fair a all right?

   „Nezahyneme na nedostatek informací, nýbrž na jejich přebytek!“ pravil Václav Cílek a plánování mé návštěvy britských ostrovů mu dávalo za pravdu. Když jsme se pak s Petrem rozhodli vyrazit za Kanál, dostoupila má muka vrcholu. Kam zamířit a jaký cíl zvolit? Co okusit a co zažít? Jak v několika dnech vyplnit sen trvající desetiletí?

   Nuže, má britská pointa vypadá takto: nikoliv encyklopedie, nikoliv bedekry a nikoliv internet. Nikoliv cestovní kanceláře, nikoliv rodilí mluvčí a už vůbec ne náhoda.

   Na dispečerském stole vedle červené čepice a výpravky mám po léta plechovku na čaj s vyobrazením parní lokomotivy Great Western Railway. Pod obrázkem svištícího expresu stojí názvy názvy: Cornwall, Wales a Devon.

   Well, driftovali jsme tedy do Cornwallu, do Walesu a do Devonu. Jak prosté, milý Watsone!

Roman Kozák

Žádné komentáře
 
Každá z našich cest má svého ducha, na každé objevíme další z pramenů Nilu. Cestujeme staromódně, cestujeme vlakem, jízdní řád je nám matkou, improvizace milenkou. Mapa je pro nás grunt, romantika špunt! Oh, teď jsem se prozradil – a tedy přiznávám: ano, cestujeme romanticky... Webmaster: Petr Ferdoš Čmerda © Roman Kozák & Petr Čmerda 2005 - 2012