Poetické cestopisy - DriftBooks

Šumavské e-nakladatelství / Tolarova 355, Volary / IČ: 637 61 386

Partnerské weby

VOLARY.EU

Informační portál města Volary


Stifterův pošumavský železniční spolek


Osobní stránky volarského písmáka a driftera


Vše o dění v rázovitém šumavském městečku Volary

Respektujte, prosím, naše autorská práva. Děkujeme

Licence Creative Commons
Poetické cestopisy, jejichž autory jsou Petr Čmerda a Roman Kozák, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://driftujeme.vesele.info.


Statistika

RSS

RSS

Toplist

TOPlist

Francie

st mathieuMys svatého Matouše - "Příď starého Světa" - tak se nazývá tento kousek nejzápadnější Francie. Významné orientační místo pro námořníky.

 Abbaye Saint-Mathieu de Fine-Terre

Opatství svatého Matouše na Konci světa (obec Plougonvelin) - klášteř na tomto divokém místě zcela izolovaném od lidí postavil Svatý Tanguy z Locmazhé v šestém století jako odčinění za vraždu své sestry svaté Haude... (celý článek

St Malo bývalo malé kamenné starověké přístavní městečko. Po bombardování během Druhé světové války bylo Staré město totálně zničeno, ovšem rekonstrukce, kterou uvidíte dnes, má své kouzlo. Vysoké kamenné domy k nerozeznání si podobné, jsou obehnány velkolepým opevněním... (celý článek ZDE)
triskelBretaň je nejen nejzápadnější část Francie, ale také nejmystičtější a hlavně nejsamostatnější a nejtvrdohlavější, dá-li se to říci o regionu. Bretonci udržují bretonský jazyk živý, používají ho v denodenním styku, nápisy jsou všude dvakrát a Bretonci si na svá auta lepí bretonskou SPZ a vlajku.

Každopádně se jedná o velmi kouzelný kraj, v Broceliandském lese prý vznikla legenda o Excalibru, v tamním jezeře je prý stále Jezerní paní a Merlinův hrob existuje ověnčený papírky s tajnými přáními.

Jako správný Bretonec si musíte v nějaké podobě pořídit, nebo alespoň nechat vytetovat symbol bretaňského kraje, Triskel. Rozhodně není v Bretani místo, kde byste ho v nějaké podobě nenašli...

zdroj: http://francie.orbion.cz/bretan/

( 19.4 – 24.4.  2005 )

 

Celková ujetá vzdálenost :    4 168 km

(celý článek)

Vzhledem k tomu, že téma Tour je momentálně aktuální a máme za sebou ty nejkrásnější horské etapy u nichž jsem si zavzpomínal na naše putování po sladké Francii - vrhl jsem se na obnovu právě této reportáže, která tak trochu sumarizuje naše loňské cesty.

Chcete-li tedy poznat mého kolegu jako zuřivého, sportovního reportéra - máte jedinečnou možnost si přečíst jeho  "reportáž psanou na štangli závodní Ukrajiny"... (zobrazit celé)

   Ano, snění je nejdůležitější částí cesty. Už proto, že nikdy nemůže zklamat a nikdy nemůže nevyjít.   

   Chtěli jsme vidět Oceán. Chtěli jsme vidět Atlantik, mohutný příliv, majáky na útesech, kamenná městečka s rybářskými přístavy, Kelty a Bretaň. A tak přišly desítky probděných nocí u map a jízdních řádů, a stovky hodin strávených sněním, kdy se mi mezi čísla vlaků pletla jména poloostrovů v bretonštině. Jednou provždy je tak pro mě nekrásnějším ostrovem světa Il de Brehat. Ne, nebyli jsme tam; jenom to jméno má v sobě všechno, co jsem si o Bretani kdy vysnil... (zobrazit celé)

Jedeme do Francie. V dubnu. Je teprve únor a tak by se zdálo, že není vlastně ještě o čem psát. A přesto – všechny plány, přípravy to je přeci nedílná součást cesty. Připadají mi chudé takové ty články: vyjeli jsme tehdy a tehdy, viděli jsme to a to a už jsme zase zpátky. Nikoliv. Cesta začíná přeci daleko před vlastním odjezdem. Začíná prvním nápadem, prvním vytyčením cíle. A tak tedy ač teprve únor, jsme již na cestě. První krok byl učiněn. Region, který nás láká je Bretaň. Ano, onen mystický kout Francie, který vlastně není až tak francouzský. Armor a Argoat. Rozeklané atlantské břehy s majáky a temné, tajemné lesy. Věřím... 

celý cestopis najdete zde:

BRETAŃ - MAJÁK NA KONCI SVĚTA

1  
2  
 
Každá z našich cest má svého ducha, na každé objevíme další z pramenů Nilu. Cestujeme staromódně, cestujeme vlakem, jízdní řád je nám matkou, improvizace milenkou. Mapa je pro nás grunt, romantika špunt! Oh, teď jsem se prozradil – a tedy přiznávám: ano, cestujeme romanticky... Webmaster: Petr Ferdoš Čmerda © Roman Kozák & Petr Čmerda 2005 - 2012