Poetické cestopisy - DriftBooks

Šumavské e-nakladatelství / Tolarova 355, Volary / IČ: 637 61 386

Partnerské weby

VOLARY.EU

Informační portál města Volary


Stifterův pošumavský železniční spolek


Osobní stránky volarského písmáka a driftera


Vše o dění v rázovitém šumavském městečku Volary

Respektujte, prosím, naše autorská práva. Děkujeme

Licence Creative Commons
Poetické cestopisy, jejichž autory jsou Petr Čmerda a Roman Kozák, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://driftujeme.vesele.info.


Statistika

RSS

RSS

Toplist

TOPlist

Německo

Z nejstudenějšího města v republice driftujeme na sever prozkoumat, jak to s tím globálním oteplováním vlastně je. Kam prchnout před mrazem poledního slunce, kde přežít letní vánice? Naše domovské Volary byly letos jediným českomoravskoslezským mĚstem, v jehož zástavbě klesla teplota pod mínus 30 stupňů Celsia. Vím, o čem mluvím: zatímco superrekordní údaje pocházejí odkudsi z odlehlých bažin, volarská meteobudka stojí od mého dvorku co bys rampouchem dohodil.  Brrr, je druhá polovina října, kopřivy i pařezy mi zmrzly už v srpnu, a tak vzhůru k Severnímu moři!
   O polednách si dám „vylepšený oběd s masitou vložkou“ (oficiální termín z katalogu Čedoku 1970), o jedné začnu balit (barevná sklíčka, míč, igelitové pytlíky s gumičkami, sušené tatranky a vycpaného sysla, čili vše potřebné k vykonání cesty), o půl čtvrté v Pasově určíme sever, Dojčebán vyšlou expresní střelu – a my o půl jedenácté uléháme pod houni hamburského herberku.   
 
   Víte, že naše vlast jest vlastně přímořskou zemí? Ovšem, šikovný profesor Masaryk získal pro Československo do svěřenecké péče kus hamburského přístavu a to na celých 99 let, tedy do roku 2028. Doky, vody i kus souše, u níž mohou přistát zámořské lodě s kávou a čajem, teakovým dřevem, koprou a kořením, anebo – jak je ctěná libost - s falešnými cédéčky a botami z petflašek. Jmenuje se to Moldauhafen a my chceme tohle české moře vidět. Zakupujeme kabinu na výletní lodi a vyplouváme. Bohužel, naše přímořské území nacházíme spící a tlící. Petr si málem sáhne na živého tuleně – ano, v českých výsostných vodách! – a po chvíli driftování přistáváme v Ballinstadtu... (celý driftopis
 
Každá z našich cest má svého ducha, na každé objevíme další z pramenů Nilu. Cestujeme staromódně, cestujeme vlakem, jízdní řád je nám matkou, improvizace milenkou. Mapa je pro nás grunt, romantika špunt! Oh, teď jsem se prozradil – a tedy přiznávám: ano, cestujeme romanticky... Webmaster: Petr Ferdoš Čmerda © Roman Kozák & Petr Čmerda 2005 - 2012