Poetické cestopisy - DriftBooks

Šumavské e-nakladatelství / Tolarova 355, Volary / IČ: 637 61 386

Partnerské weby

VOLARY.EU

Informační portál města Volary


Stifterův pošumavský železniční spolek


Osobní stránky volarského písmáka a driftera


Vše o dění v rázovitém šumavském městečku Volary

Respektujte, prosím, naše autorská práva. Děkujeme

Licence Creative Commons
Poetické cestopisy, jejichž autory jsou Petr Čmerda a Roman Kozák, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://driftujeme.vesele.info.


Statistika

RSS

RSS

Toplist

TOPlist

Polsko

helHranice do Polska překračujeme v podvečer. Z Bohumína do Katowic odplouváme mírně depresivním osobáčkem, který má svoje nejlepší léta již výrazně za sebou. Kdysi snad červený plyš je vyleštěn do černých ploch potu a uhelných sazí. Krajina za oknem je neméně ušmudlaná. Holé větve stromů vystrašeně trčí do mlhy. Obzor se tříští o pokroucená torza těžních věží.  Městečka kolem připomínají spíše rumiště. Vlak se plní vůní neidentifi-kovatelného alkoholu, levného mýdla a mdlé kolínské. Zřejmě horníci. Koukám na jejich obrovské popraskané ruce. Jejich zamlžené pohledy mizí kdesi za špinavými okny vlaku. Sedí mlčky a na mne padá tíseň a strach. Co nás čeká v této neradostné krajině? Mám pocit, že se propadáme časem do dob sice nedávno minulých, avšak o to více depresivních… (celý cestopopísek)
Dlouho jsem přemýšlel jak uchopit naší zimní cestu do země Polské. Stále mi ne a ne vlézt za nehty. Touha vidět zasněženou pláž se nás drží již třetím rokem, ale vždy nám jaksi proklouzla mezi prsty, a když se nakonec cesta uskutečnila máme z ní rozpačitý pocit. Vše se povedlo a přesto zůstává nad Baltským driftem podivný stín jakési deprese a únavy. Když jsem tak projížděl fotografie zda mě nějaký obraz nenakopne k textu, zda nějaký útržek vzpomínky vydoluje z mého podvědomí příběh, zjevila se mi představa černobílého komixu snad Nebelovského, snad Millerovského, ale také Rychlošípáckého, neboť být Červenáčkem, nebo Rychlonožkou byl přeci snem každého z naší generace...

POLSKO VE DVACETI OBRAZECH

BOG S NAMINáš první letošní drif je za námi. Rozbouřené Severní moře, zasněžené pláže, majáky... tak po tom toužila naše suchozemská středoevropská dušička. A jak to všechno dopadlo? Myslím, že za vše hovoří tento úryvek z první zprávy o driftu baltském:

"Polsko mi není neznámé, ale tentokrát tápu. Tápu a nepoznávám! To, co vidíme z oken pociagu wybrakowanego, je zhmotnělá deprese, úpadek a swrab. Po čtrnácti hodinách cesty na sever se ocitáme o čtyřicet let východněji!..."

První z našich reportáží o cestě do Polska naleznete zde:

ROMAN KOZÁK  -  JANTAROVÉ KUPÉ...

 
Každá z našich cest má svého ducha, na každé objevíme další z pramenů Nilu. Cestujeme staromódně, cestujeme vlakem, jízdní řád je nám matkou, improvizace milenkou. Mapa je pro nás grunt, romantika špunt! Oh, teď jsem se prozradil – a tedy přiznávám: ano, cestujeme romanticky... Webmaster: Petr Ferdoš Čmerda © Roman Kozák & Petr Čmerda 2005 - 2012